PIRKTI INTERNETU

Pradžia

Paprastasis apynys

HerbaStress sudedamosios dalys Atgal

Paprastasis apynys

 

Paprastasis apynys (lot. Humulus lupulus, angl. Hop, vok. Echter Hopfen) – kanapinių (Cannabaceae) šeimos augalų rūšis. Daugiametis dvinamis, vijoklinis augalas, išaugantis iki 8 m aukščio. Stiebas šešiabriaunis, šiurkštus, apaugęs kabliškais dygliukais, žiemą sunyksta. Žydi birželio-rugpjūčio mėnesiais. Žiedai žalsvi.

Paprastojo apynio vaisiai sutelkti į kankorėžį panašiose varpose - spurguose. Pats riešutėlis yra apskritas, truputį iš šonų suplotas. Riešutėlyje subręsta viena sėkla. Kankorėžių žvyneliai su liaukutėmis, išskiriančiomis lupuliną ir eterinių aliejų. Apynių vaisiai sunoksta rūgpjūčio-rugsėjo mėn.

Auga lapuočių ir mišriuose miškuose, vandens telkinių pakrantėse. Auginamas sodybose, specialiuose ūkiuose. Yra daug kultūrinių veislių. Spurguose yra 10-20 % lupulino, taip pat cholino ir kitokių medžiagų. Jie vartojami alaus pramonėje, vaistų gamyboje, kosmetikoje. Virkščios tinka pluoštui. Alaus gamybai auginamos apynių veislės gerai sunoksta, derlingos, spurguose turi daug karčiųjų medžiagų – iki 16-19 %.

Lietuvoje paprastieji apyniai buvo auginami nuo senų laikų ir naudojami midaus, alaus gamyboje. 1529 m. Lietuvos statutas numatė pinigines baudas už svetimų apynynų nuraškymą ar iškirtimą. XVIII a. kai kuriuose dvaruose Merkinės ir Raseinių seniūnijose būdavo reikalaujama duoklė apyniais. 

Atgal